top of page

O wystawie

Wystawę prezentowano w bibliotece w dniach 02 16 lutego do 30 kwietnia 2013 r.

 

Do wydawnictw miniaturowych kolekcjonerzy zaliczają druczki, których wymiary w bloku (czyli bez okładki) nie przekraczają 100x100 mm, bardziej jednak cenione są książeczki o mniejszych wymiarach.

Na wystawie zobaczyć można popularne w Polsce, szczególnie w latach osiemdziesiątych XX wieku, miniaturki, które kolekcjonowało zapewne wielu kaliszan. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza tomiki z cyklu Osobliwości – kuszące frywolną tematyką, wydawane od 1980 r. w sporych nakładach przez oddział Krajowej Agencji Wydawniczej w Białymstoku. Najwięcej książeczek opublikowały Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe w ramach Bibliofilskiej Edycji Miniatur o szerokiej tematyce, obejmującej też autorów zagranicznych.

W książnicy w czterech gablotach znalazło się ponad 200 wybranych miniaturek polskich i zagranicznych z liczących ponad 400 egzemplarzy kolekcji Ewy Andrysiak i Henryki Karolewskiej oraz Ewy Obały. Wśród nich oprócz produkcji obu wspomnianych wydawnictw podziwiać można wydany ponad sto lat temu Śpiewnik narodowy i nieco „młodsze” tomiki poetyckie i aforystyczne J. Słowackiego, C. K. Norwida, Rabindranatha Tagore czy H. Balzaka warszawskiej firmy Sapho Kazimierza Paszkowskiego. Skromną szatą wyróżniają się tytuły „białej” serii „Poeci polscy” zainicjowanej w 1959 r. przez Wydawnictwo „Czytelnik”. Nie zabrakło i Międzynarodówki, uznanej w kręgach minibibliofilów europejskich za jedną z najlepszych polskich miniksiążek, reprezentującej „Książkę i Wiedzę”, która od 1975 r. zajmowała się publikację dzieł o treści politycznej podobnie jak inne państwa „bloku socjalistycznego”. Przemiany na rynku wydawniczym końca XX wieku zahamowały druk i popularyzację miniaturek. Dziś poza okazjonalnymi „gadżetami” towarzyszącymi np. targom książki, gdy brak nam pomysłu na prezent warto w księgarni zwrócić uwagę na wzorowane na seriach angielskich eleganckie zbiory cytatów i aforyzmów z Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu czy Edycji Świętego Pawła z Częstochowy. Drukowane „maleństwa” wydają się zaprzeczeniem użyteczności. Dowód, że jest inaczej to wybrane słowniki i leksykony z serii „Mini-Max” krakowskiego wydawnictwa Greg oraz mapy i plany miast z oferty Wydawnictw Kartograficznych.

 

W antyramach umieszczono fragmenty publikacji m.in. najsławniejszego polskiego kolekcjonera miniatur T. Hussaka. Bibliofilów zainteresują ilustracje misternych filigranowych biblioteczek i gablot przeznaczonych do kolekcjonowania mini książeczek pochodzące z amerykańskiego albumu Miniature Books: 4,000 Years of Tiny Treasures.

bottom of page